Obec Architektů vyhlašuje XXVI. Grand Prix architektů – Národní ceny za architekturu


Dne 14.11.2018 vyhlásí Obec architektů 26. ročník Grand Prix architektů – Národní cena za architekturu. Do soutěžní přehlídky se mohou přihlásit ateliéry a jednotlivci s projekty realizovanými v České republice mezi lednem 2018 a březnem 2019. Loňský ročník navrátil soutěž na místo největší architektonické soutěže v České republice rekordním počtem přihlášených projektů – 204. V rámci přehlídky děl 25. ročníku Grand Prix, konající se v prostorách partnera Grand Prix, Miele center Stopka, bude představena porota nového ročníku.

 

V porotě usednou odborníci prestižních světových ateliérů, a jeden porotce bude tradičně český.

 

 

 

  • Fabrizzio Barozzi z Barcelonského ateliéru Barozzi Veiga je držitelem několika mezinárodních ocenění. Mezi nimi je i Mies van der Rohe ocenění (evropská cena za architekturu) za budovu filharmonie ve Štětíně. Barozzi také působí na několika světových univerzitách, včetně světoznámého Massachusettského technologického institutu (MIT)
  • Daniel Zarhy z Tel-Avivského StudioPEZ po studiích pracoval v architektonických kancelářích v Rotterdamu a v Basileji. StudioPEZ, na jehož založení se podílel vyhrálo mnoho mezinárodních ocenění a jejich práce je vystavována i ve Weissenhoff Galerii ve Stuttgartu. Zarhy je také zakladatelem útvaru 24/7 Design na univerzitě v Jeruzalémě, kde také učí.
  • Bolle Tham, spoluzakladatel a hlavní architekt Stockholmského Tham & Videgård, je držitelem mnoha mezinárodních i švédských ocenění. Dvakrát byl oceněn švédskou národní cenou za architekturu – naposledy v roce 2015 za novou budovu fakulty architektury KTH ve Stockholmu. Mimo jiné Tham učí na švédských I zahraničních vysokých školách a práce jeho ateliéru je vystavována po celém světě.
  • Matúš Vallo z bratislavského Vallo Sadovsky Architects se vedle architektury věnuje i městskému aktivismu v Bratislavě. Stojí za iniciativou Mestské zásahy, která od roku 2008 vygenerovala víc něž 900 projektů na vylepšení veřejného prostoru v 20 slovenských a českých městech. Je zakladatelem občanského sdružení „My sme mesto“. V rámci Fulbrightova stipendia absolvoval výzkumný pobyt na prestižní Columbia University v New Yorku.
  • Irena Fialová je česká architektka a urbanistka. Studovala na fakultě architektury ČVUT v Praze a také na Ecole d’Architecture na Universitě v Ženevě.  V současné době působí jako proděkanka FA ČVUT. V minulosti byla členkou porot prestižních architektonických ocenění, např. Cena Mies van der Rohe.Ceny budou předány 1.10.2019 na Pražském hradě v rámci festivalu Architecture Week.

 

Link soutěže: Grand Prix Architketů – Národní cena za architekturu.